3 Ocak 2016 Pazar

Dizi/İnceleme: Sherlock: The Abominable Bride (Özel Bölüm)Sherlock: The Abominable Bride

Yayın Tarihi: 1 Ocak 2016

Yazarlar: Mark Gatiss, Steven Moffat
Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs
"Dead is the new sexy."

Bir yıllık bekleyişin ardından Sherlock, 1 Ocak'ta bir yılbaşı özel bölümüyle geri döner gibi yaptı. daha doğrusu, bizi yeni bir sezon, eşittir üç bölüm daha için koca bir yıl daha beklememiz gerekeceği gerçeğinden uzak tutmaya çalıştı.


Bu bölümde yanlış anlamadıysam 1895'teki Sherlock ve Watson'ı görüyoruz. Bölüm aslında sezonun ilk bölümünün genel havaya uyarlanmış bir haliyle başlıyor, kısa süre içinde sanırım aylar sonrasına atlıyor, sonra bir ara günümüze filan geliyor. Bölümde biraz fazlaca zaman değişimi var, o yüzden ben tarihlere güvenmiyorum.

Bölümün genel gidişatı da biraz tuhaf. Temelde bir balkonda beynini havaya uçurarak intihar edişinin ertesi gününde dirilip kocasını vuran ve daha sonraları birkaç cinayetin daha suçlusu olarak görülen Korkunç Gelin'in peşinden gidiyoruz. Detaylara indiğimizde konu aslen Gelin'e değil, Sherlock ve Moriarty'ye bağlanıyor, Moriarty öldü mü, ölmedi mi, aslında ne oluyor soruları bölümün ortalarıyla sonları arasında bir yerlere kadar aklınızda kalıyor. Lost'vari bir bölüm yani.


"Ben bir ordu doktoruyum, yani vücudundaki her kemiği kırarken adlarını tek tek sayabilirim."

Ana kadroyu görmek iyi geldi, özellikle de Sherlock ve Moriarty'yi; ama bir yıllık bekleyişin getirdiği beklentiyi düşünürsek, umduğumu bulamadım. Vaka ilgimi çekmişti; ama zamandaki atlamalar başlarda kafamı karıştırdı, sonraları da sıkmaya başladı. Anladığım kadarıyla kurguyla alakasız bir ara geçiş bölümü yapmakla olayları devam ettirmek ve izleyicilerin 2017'de bu zamana kadar neler olduğunu hatırlatacak, bağlantılı bir bölüm yapmak arasında kalıp ortaya böyle bir şeyler çıkarmışlar. Olmuş mu? Bence olmuş. 2017'ye kadar beni tatmin eder mi? Kesinlikle hayır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder