30 Aralık 2015 Çarşamba

Film/Liste: 2015’in En İyi 10 Filmi!Bu sene sonunun gelmesiyle birlikte bende yılın en iyileri listesi yapmaya karar verdim ve bu listeyi yapmanın gerçekten çok zor olduğunu fark ettim. Ancak uzun uğraşlar sonucunda en iyi filmler listemi hazırlayabildim. Listedeki tüm filmleri tavsiye ederim herkese ancak ilk 3'teki filmlerin yeri benim için çok ayrı. İşte 2015'in en iyi filmleri! (Bu arada en sonda listeme girememiş ama kesinlikle önerebileceğim birkaç film var.)

29 Aralık 2015 Salı

Müzik/Liste: 2016'da Çıkmasını Heyecanla Beklediğim Albümler

2015'in aksine, 2016 müzik açısından umduğum kadar heyecanlı bir yıl olmayacak gibi görünüyor. Aylardır sevdiğim pek çok grubun yeni albüm/albüm çalışmalarıyla ilgili haberler pek çok müzik sitesinde yayınlansa da genele bakıldığında grupların ciddi bir kısmı 2016'da albüm çıkaracaklarının ötesinde bir bilgi vermekten kaçınmış (bakınız: Hammerfall, Avenged Sevenfold, Pearl JamBlack Stone Cherry, The Offspring, One Republic...), öyle ki haberler kulağa yalnızca dedikodu gibi geliyor, tam tarihini bildiğimiz albümler de tümü içinde yalnızca ufacık, küçücük, minicik bir kitle olarak kalmış. Doğrusu ben büyük ölçüde hayal kırıklığına uğradım. Yukarıda saydığım grupların dışında 2016'da kayda başlayacaklarını söyleyen başka gruplar da var (Judas PriestDeep Purple...); ama kimseden net bir ses çıkmıyor. Görünüşe göre 2016'nın ilk çeyreğinden sonra albüm çıkmayacak, durum onu gösteriyor.

  1. Panic! at the Disco - Death of a Bachelor (15 Ocak 2016) [İncelemesi burada.]
  2. Megadeth - Dystopia (22 Ocak 2016) [İncelemesi burada.]
  3. Dream Theater - The Astonishing (29 Ocak 2016)
  4. Drowning Pool - Hellelujah [sic] (5 Şubat 2016)
  5. The Strumbellas - Hope (22 Nisan 2016) [İncelemesi burada.]

28 Aralık 2015 Pazartesi

Film/Haber: Benedict Cumberbatch’in Doctor Strange’inden İlk Görseller Geldi!


Önümüzdeki sene çıkacak olan filmler arasında en merak ettiklerimden biri Marvel'in yeni filmlerinden olan Doctor Strange oldu. Özellikle de Dr. Stephen Strange’i namı diğer Doctor Strange’i canlandıracak kişinin Benedict Cumberbatch olduğu açıklandığında. Sherlock rolüyle tanıdığımız yetenekli aktörün bu role de çok yakışacağını düşünüyordum ve Entertainment Weekly derginin yayınladığı resimleri görünce bundan biraz daha emin oldum. 

Film/Haber: Christopher Nolan’ın Bir Sonraki Filminin Detayları Belli Olmaya Başladı!
Son yılların en başarılı yönetmenlerinden biri olan Christopher Nolan, 2014 yılında çıkardığı ve o yılın en çok ses getiren filmlerinden biri olmayı başaran Interstellar’dan beri herhangi bir uzun metrajlı film çalışmasına başlamamıştı. Geçtiğimiz aylarda ise bu sene sadece Quay adında bir kısa film yönetmiş olan Nolan’ın yeni filmin vizyon tarihi açıklanmıştı ve filmle ilgili yapılan tek açıklama buydu, bunun dışında başka hiçbir detay açıklanmamıştı. Ancak yavaş yavaş filmle ilgili detaylar açıklanmaya başlıyor.

27 Aralık 2015 Pazar

Kesinlikle izlemelisin: Star Wars: The Force Awakens (2015)


Çok uzun zamandır çok heyecanla beklediğim, Star Wars serisinin 7. Filmi olan ve yeni üçlemenin de ilk filmi olma özelliğini taşıyan Star Wars: The Force Awakens sonunda çıktı. Ben de aylar önce aldığım biletle filmi ilk gün izleyebildim. Filme konusu hakkında hiçbir şey bilmeden gittim, sadece oyuncularını, senaristini falan biliyordum ama aylardır internette konusuyla ilgili dolanan her türlü teoriden uzak durmayı başarmıştım. Bunun bir nedeni ise filmle ilgili birçok büyük beklentimin oluşmamasını sağlamaktı çünkü daha önce de yaşadığım gibi büyük beklentiyle bir filme girdiğimde bazen o filmi (ne kadar iyi olursa olsun) yeterince sevmeyebiliyorum. Bu sene bunun bir örneğini yaşadığımdan biliyorum. Ancak filme hiçbir beklentiyle gitmemiş olsam da şunu söyleyebilirim ki sanırım bir film için hiç bu kadar heyecanlanmamıştım.

25 Aralık 2015 Cuma

Film/Haber: Deadpool'un İkinci Resmi Fragmanı

12 Days of Deadpool'un 12. gününde 20th Century FOX, Deadpool'un ikinci resmi fragmanını yayınladı. Buyurun, çekinmeyin.


Kitap/İnceleme: Bird Box/Kafes - Josh Malerman


Bird Box/Kafes
Josh Malerman

Orijinal Basım Yılı: 1 Mart 2014
Çeviri Basım Yılı: Ağustos 2015
Yayınevi: İthaki

Goodreads Puanı: 3.94/5
Benim Puanım: 2.5-3/5


Normalde ben bugün bir The Darkest Minds/Karanlık Zihinler incelemesi yazmayı planlıyordum; ama bir süredir okumayı planladığım Bird Box/Kafes elime geçince, bir de başladıktan sonra bırakmam hemen hemen imkansız hale gelince, dedim en iyisi ben bunu yazayım. Sonuç bu.

Doğrusu, kitaba çok yüksek beklentilerle başladım; çünkü karşılaştığım hemen hemen herkes kitaba epey bayılmış, düşüncelerine güvendiğim insanlar yoruldukları ya da sıkıldıkları değil, çok gerildikleri için molalar verme ihtiyacı duyduklarını yazmış, ben de dedim bir korku/gerilim romanının bu kadar beğenilmesinin bir nedeni vardır elbet, kesin okumalıyım. Yokmuş meğer.

In a world where you can’t open your eyes, isn’t a blindfold all you could ever hope for?

21 Aralık 2015 Pazartesi

Bu Hafta | 14 - 20 Aralık 2015

Finaller yaklaşıp programım gittikçe daha da bir kalabalıklaşınca benim derslerden olabildiğince uzak durup daha ilgi çekici bir şeyler yapma isteğim tavan yapıyor, haliyle bu haftayı olabildiğince dolu geçirdim. Finaller başladığında bu anları mumla arayacağım ya, dur bakalım.


Ne Okudum?
Kitap yönünden çok kalabalık değilse de kendi içinde keyifli bir dönem geçirdim. Toplamda X kitap okumuşum ki bunlardan biri öve öve bitiremediğim The Lies of Locke Lamora/Locke Lamora'nın Yalanları'ydı. Diğerleri de:

  • Girl of Myth and Legend - Giselle Simlett (1/5) - R2R
  • An Abundance of Katherines/İlk Aşk - John Green (2/5)
  • Confess - Colleen Hoover (/5)


Ne İzledim?
Bu hafta bir şey izledim nihayet. Ego çok uzun zamandır (eşittir Mr. Robot bittiğinden beri) bilgisayarımın bir köşesinde izlenmeyi bekliyordu, önceden on on beş dakikasını izleyip bırakmıştım, dün akşam yapacak iş bulamadık, kardeşimle oturup onu bitirdik. Film klasik romantik/drama arası bir şeydi, zaten izlememin tek nedeni başroldeki Martin Wallström olduğu için pek umursamadım içeriğini. Sevimli bir film miydi? Büyük ölçüde; ama gidip izleyin demem şahsen.
Ne Dinledim?
Şu aralar ortam uygun oldukça arka plan müziği olarak, Cage the Elephant'ın EP ve single'larını dinlemeye çalışıyorum. Elimden yalnızca kısa, ortaya karışık bir şeyler geçti, o yüzden liste çıkarmayacağım.

18 Aralık 2015 Cuma

Kitap/İnceleme: The Lies of Locke Lamora/Locke Lamora'nın Yalanları


The Lies of Locke Lamora/Locke Lamora'nın Yalanları
Gentleman Bastards #1
Scott Lynch

Orijinal Basım Yılı: 27 Haziran 2006
Çeviri Basım Yılı: 7 Kasım 2014
Yayınevi: İthaki

Goodreads Puanı: 4.29/5
Benim Puanım: 5/5

The Lies Locke Lamora/Locke Lamora'nın Yalanları, başlamadan önce seveceğimden zaten emin olduğum bir kitaptı, zaten o yüzden büyük bir azimle gidip Türkçe baskısını almıştım. Bunun ne kadar iyi bir karar olduğunu kitabın daha ilk sayfasını bitirdiğimde daha iyi anladım.

Kitapta beğenmediğim hiçbir şey bulamadım. Gözüme çarpıp beni rahatsız eden en ufak bir detay yoktu ki açık söyleyeyim, aradım. Bir geçmişten, bir günümüzden söz eden yazım tarzına alışmam biraz zaman aldı; ama kitap ilerledikçe geçmiş kısımları daha çok kısa kısa ara bölümlere dönüştü zaten, ilk başlarda kitaba kapıldıktan sonra gerisi fazlasıyla geldi ve yazım tarzı kitabın en beğendiğim elementi oldu. Locke Lamora'dan sonra, elbette.

16 Aralık 2015 Çarşamba

Film/Haber: Star Trek Beyond'un İlk Fragmanı Yayınlandı!


2016’da çıkacak filmlerin fragmanları gelmeye devam ediyor. Bu sefer sıra büyük bir hayran kitlesine sahip bir serinin son filminde. Star Trek evreninin beyazperdedeki “yeni nesil” hali diyebileceğimiz Star Trek serisinin 8 Temmuz 2016’da çıkması planlanan son filmi Star Trek Beyond’dan ilk fragman yayınlandı.

13 Aralık 2015 Pazar

Spor/Haber: Roger Federer’in 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’ndaki Partneri Belli Oldu!2016’da olimpiyatlarda ülkesi İsviçre’yi temsil edecek olan yaşayan efsane Roger Federer, karışık çiftlerde bir başka efsane ile oynamaya karar verdi ve bu kararını da kendi Twitter hesabından açıkladı. (Paylaşımı yazının sonunda bulabilirsiniz.) 17 kez Grand Slam şampiyonu olan Ekselansları’nın karışık çiftlerdeki partneri 5 kez Grand Slam şampiyonu olmayı başarmış Martina Hingis oldu. Böylece iki efsaneyi olimpiyatlarda beraber izleyebileceğiz.

12 Aralık 2015 Cumartesi

Kitap/İnceleme: An Ember in the Ashes/Küller ve Kor - Sabaa Tahir


An Ember in the Ashes/Küller ve Kor
An Ember in the Ashes #1
Sabaa Tahir

Orijinal Basım Tarihi: 28 Nisan 2015
Çeviri Basım Tarihi: Kasım 2015
Yayınevi: Epsilon Yayıncılık

Goodreads Puanı: 4.39/5
Benim Puanım: 3/5

Not: Ben kitabı İngilizce aslından okudum, terimleri Türkçe baskıyla karşılaştırmadım, çeviride olabilecek potansiyel farklılıkları göz önünde bulundurarak parantez içlerine asıl kavramları da yazıyorum.

Hakkındaki fikrimin çok fazla kez değiştiği, cidden iyi olmakla ortalamanın altı olmak arasında gidip gelen kitaplardan biri oldu An Ember in the Ashes/Küller ve Kor. Okuduğum için memnunum, serinin kalanını da takip edeceğim; ama hayranı olmaktan çok uzağım.

11 Aralık 2015 Cuma

Film/Haber: X-Men: Apocalypse’ten İlk Fragman Yayınlandı!


Yılın sonuna yaklaşmamızla beraber yavaş yavaş gelecek yılın filmlerinin fragmanları da çıkmaya başladı. Son olarak ise (bugün) 2016 yılında çıkacak filmler arasında en merak ettiklerimden biri olan X-Men: Apocalypse’in ilk fragmanı yayınlandı. Dün de Bryan Singer’ın dördüncü kez yönetmelik koltuğunda oturacağı X-Men Apocalypse’ten birkaç tanıtım resmi paylaşılmıştı.

6 Aralık 2015 Pazar

Bu Hafta | 30 Kasım - 6 Aralık 2015

Gururla söylüyorum: Bu hafta bir şeyler yaptım! Gerçekten.

Ne Okudum?
Bu hafta derdim büyük ölçüde bir süredir bekleyen R2R'leri aradan çıkarmaktı, artı bir de bir süredir okumayı planladığım bir kitabın buddy read'ine denk geldim, sonuç olarak ortaya şöyle bir liste çıktı:

Sonuncuyu daha bu akşam, şu yazıyı göndermeden bir saat kadar önce bitirdim. Daha erken bitirsem uzunca bir inceleme yazmak istiyordum blog için; ama bu saatten sonra uğraşacağımı sanmıyorum. NetGalley için İngilizce bir inceleme yazacağım zaten, o beni keser diye düşünüyorum.

Ne İzledim?
Animasyon izleyesim geldi, hafta içi televizyonda reklamına denk geldiğim Efsane Beşli'yi izleyecek oldum; ama sonra unutup son on dakikasını filan izleyebildim. Sayılır mı?
Onun haricinde kendimi online kurslara verdim yeniden, çoğunlukla onları izledim. Hep sınav dönemleri geçtikten sonra kabarıyor öğrenme aşkım, zamanlamam kötü. 

Ne Dinledim?
Kulaklığım kaybolduğundan beri zahmet edip gidip kulaklık almıyordum, geçen gün kardeşimin eski kulaklığını ele geçirdim, o zamandan beri TTS'e ve sesli kitaplara dönüş yapmış durumdayım. Elimde Meuric: The Beginnings diye bir kitap var (yine R2R), oturdum onu dinliyorum otobüslerde. İlgi çekici bir kitap; ama high fantasy olduğu için biraz kafam karışmaya başladı, bir ara kitabı gözden geçirip neyin ne olduğunu tam oturtmam gerekecek.

5 Aralık 2015 Cumartesi

Kitap/İnceleme: The Revolution of Ivy/Devrimin Kızı - Amy Engel


The Revolution of Ivy/Devrimin Kızı
The Book of Ivy #2
Amy Engel

Orijinal Basım Tarihi: 3 Kasım 2015 
Çeviri Basım Tarihi: 6 Kasım 2015
Yayınevi: Yabancı Yayınları

Goodreads Puanı: 4.10/5 (1330 oy)
Benim Puanım: 2/5


Aslında arka planı üzerinde daha çok çalışılsa çok iyi olabilecek bir başka kitabın daha romantizm uğruna feda edilmesine tanık olduk, dostlar sağ olsun.

Şimdi, elimizde 270 sayfalık bir kitap var. Bu kitabın yaklaşık yüzde doksan beşi boş; çünkü Ivy'nin çitin dışına atıldıktan sonraki hayatının fazla kolay geçmesi bu seri için bir zorunluluktu. Çünkü çitin dışı dediğimiz yer insanların hemen kaynaşıp birbirlerini bağırlarına bastıkları, kuşların cıvıldadığı, yeşillik, çimenlik bir yer. Çünkü insanların oraya gönderilme nedeni sürgün değil, olur mu öyle şey? Nehirde çamaşır yıkamanın ötesinde aksiyon neden olsun ki böyle bir yerde? Saçmalıyorum işte.

Hadi onu geçtim. Serinin konusu temelde devrim, kitabın adı The Revolution of Ivy; ama kitapta devrim yok, onun yerine işlerin neredeyse mucizevi bir şekilde çözüldüğü bir son var, o da kitabın kalan yüzde beşi zaten. Size mutlu son yazmayın demiyorum, sadece yazacaksanız bütün kitabı sadece o mutlu sona göre yazmayın, bize okuduğumuza değecek bir şeyler verin diyorum. Özellikle Bishop/Ivy hayranı olmayan birinin bu kitaptan pek memnun kalacağını sanmıyorum, Bishop'ı çok seven biri olarak ben bile sevinemedim onu gördüğüme. Bu kitabı çitin diğer tarafında neler olup bittiğini merak ettiğim için alıp okudum, meğer bir şey yokmuş. Yazar öyle dedi.

Bunu yazmaya başlamadan önce gidip ilk kitabın incelemesini okudum ne demişim onun için diye, şöyle bir şey yazmışım: "Diyaloglar klişe ama sevimli. Karakterler klişe ama sevimli. Kitap genel olarak klişe ama sevimli, bundan başka bir özelliği yok." Bu kitapta o da yoktu. Aralarındaki sorunları çözmelerine neredeyse sevindim, epilog da sevimliydi ve beklendikti; ama o kadar.

Özetle, yine üşenip kendimden alıntı yapacağım: "Şahsen ben etkilenmedim, okuduktan sonra bir kenara atabileceğim bir kitap." İleride konusu açılırsa okudum diyebilmek dışında bir katkısı olmadı bana, okumasam da üzülmezdim. 2/5

2 Aralık 2015 Çarşamba

Kitap/İnceleme: Hello, Goodbye and Everything in Between - Jennifer E. Smith


Hello, Goodbye and Everything in Between
Jennifer E. Smith

Basım Tarihi: 1 Eylül 2015

Goodreads Puanı: 3.68/5
Benim Puanım: 2/5Jennifer E. Smith, kitaplarının konusundan çok adlarıyla dikkatimi çeken bir yazar. Bundan önce tek bir kitabını okudum, onun adı da The Statistical Probability of Love at First Sight/İlk Bakışta Aşk'ın İstatistiksel Olasılığı'ydı. Bunun haricinde okumak istediğim kitapları arasında The Geography of You and Me ya da This is What Happy Looks Like gibi kelime israf etmekten kaçınmayan çeşitli isimler de var.

Bunu ilk kitabı okurken de düşünmüştüm; Kitabın adı hikayeden çok daha iyi. Bütün bu 250 sayfa ana karakterlerimiz sinir bozucu, olgunluktan bir hayli uzak Clare ve onun zavallı sevgilisi Aidan'ın ülkenin farkı iki yakasında üniversitelere gidecekleri günden önceki 12 saati birlikte geçirip ayrılıp ayrılmamaya karar verme süreçlerini anlatıyor. Clare ilişkilerindeki çeşitli ilkleri barındıran bir liste hazırlamış, buna göre sırayla ilk karşılaştıkları yer, ilk konuştukları yer gibi ilklerini yaşadıkları yerlerini gezecekler planda; ama neredeyse hiçbir şey planladıkları gibi gitmiyor.

Doğrusu ben kitapta özellikle güzel ya da sevimli bir şeye denk gelmedim. Kendi içinde sevimli olabilecek ama hedefi biraz şaşırmış bazı noktalar var, olayların saçmalama şeklinden ve arka plan karakterlerinden gelen hafif bir eğlence faktörü var; ama geneli için kitabın arka kapağında yazan hiçbir övgü sözcüğünü dile getiremem. Özellikle baktım, daha sonra incelemede kullanmak üzere altını çizdiğim bir yer bile yok.

Özetle, kitap özellikle kötü değil aslında; ama ben pek bir şey bulamadım. Ortalamanın biraz altındaydı benim için. 2/5