29 Kasım 2015 Pazar

Kitap/İnceleme: The Bachman Books: The Long Walk (2/4) - Stephen King


The Bachman Books
The Long Walk (2/4)
Stephen King

Basım Tarihi: 1985

Goodreads Puanı: 4.06/5
Benim Puanım (yalnızca ikinci roman için): 5/5


Kütüphaneden büyük bir hevesle aldığımdan beri bir türlü bitiremediğim bir başka kitapla karşı karşıyayız şu anda. The Bachman Books, Stephen King'in kariyerinin erken yıllarında Richard Bachman takma adı altında yayımladığı dört kısa romandan ve bir de benim elimdeki baskıya Stephen King olarak yazdığı ön sözden oluşan, aslında 900+ sayfalık bir kitap; bendeki kopyayı bulamadım Goodreads'te, tek tek romanları ekliyorum. Kitabın içerdiği ilk hikayenin/kısa romanın adı Rage'di, çok beğenmedim, ikincisi ise bayıldığım The Long Walk

“Any game looks straight if everyone is being cheated at once.”

The Long Walk, arka planını neredeyse hiç bilmediğimiz bir çeşit distopyada geçiyor. Bu yeni dünyada ya da toplumda The Long Walk denen bir yarışma var. Bu yarışmada tek yaptığınız şey yürümek; ama hiç durmadan. Sadece yürüyorsunuz. Yemek günde bir kez, sabah dokuzda veriliyor; ama alırken ya da yerken durmanız yasak. Su istediğiniz zaman tedarik edilebiliyor; ama aynı şekilde, durmak yasak, biri koşup getiriyor yanınıza. Bir nedenle durdunuz ya da hızınız saatte 4 milin altına 30 saniyeden daha uzun süre için indi, ya da başka bir kural ihlalinde bulundunuz, uyarı alıyorsunuz. Üçüncü uyarıdan sonra bir hata daha yaparsanız olduğunuz yerde vuruluyorsunuz. Kurallar çok katı; ama yarışmayı kazanmanın tek yolunun 100 kişi içinde hayatta kalan son kişi olmak olduğunu düşünürsek, bu pek şaşırtıcı değil. Neyse ki ödül de buna değebilecek bir şey: Ne istersen, hayatının sonuna kadar.

Kimin kazanacağının merak etmenin dışında da ilginç gidiyor kitap. Her zamanki gibi bir yığın ana karakter ve hepsinin de kendi içinde ilginç arka planları, katılma nedenleri ve benzeri detayları var. Şahsen hepsi hakkında bir şeyler öğrenmek, en başta Stebbins olmak üzere, kimin kazanacağını görmekten bir nebze daha önemliydi benim için, karakterler o kadar çeşitli.

Kitabın son on on beş sayfası biraz karışık. Burası karakterlerin patır patır düşüp öldüğü bir aralık, herkes kelimenin tam anlamıyla yorgunluktan ölmeye başlıyor. Karakterleri tanıtmadım, geriye kimin kaldığını söylemeye gerek ya da niyetim de yok bu nedenle; ama zaten kitabın olayı aslında bu değil, karakterler ve böyle bir etkinlikte bu karakterler arasında kurulan/kurulabilecek bağlar. 'İnsan birbirini seyahatte tanırmış' sözünün biraz uç noktalara çekilmesini görüyoruz temelde.

"Then why are you doing it? Garraty asked him. "If you know that much, and if you're that sure, why are you doing it?"
"The same reason we're all doing it," Stebbins said. He smiled gently, almost lovingly. His lips were a little sun-parched; otherwise, his face was still unlined and seemingly invincible. "We want to die, that's why we're doing it. Why else, Garraty? Why else?”

Özetle, kesinlikle öneririm, bana özlediğim Stephen King bu işte dedirten bir kitaptı. Diğerlerini de okuyabilsem bir. 5/5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder