17 Ekim 2015 Cumartesi

Dizi/İnceleme: Mr. Robot


Mr. Robot

Oyuncular: Rami Malek, Christian Slater, Portia Doubleday, Martin Wallström

2015–

Tür: Suç, DramMr. Robot, USA Network'ün bu yılın yazında yayınlamaya başladığı hacker temalı dizi. Ana karakterimiz Elliot, gündüzleri AllSafe adında bir siber güvenlik şirketinde bir çalışan, geceleriyse karşısına çıkan hemen hemen herkesin hesaplarına sızan bir hacker. Olayların en az spoiler içeren özetiyle, bir gün Elliot (Rami Malek), karşısında finansal bir devrim başlatmak isteyen ve kendisine Mr. Robot (Christian Slater) diyen bir hacker bulur.

Mr. Robot ilginç bir dizi, tam olarak nereye koyabileceğimi bilmiyorum. IMDb suç ve drama olarak kategorize etmiş, aslında yanlış bir kategorizasyon da sayılmaz; ama eksik geliyor.

Dizinin genel kurgusu ve olay örgüsü gayet ilginç; ama beni asıl cezbeden şey karakterlerin çeşitliliği. Ana karakterimiz Elliot'ın sosyal anksiyete bozukluğu var. En yakın arkadaşı geri zekalının teki, arkadaşının sevgilisi daha beter bir mal. Ondan sonraki en yakın arkadaşı torbacısı. Mr. Robot hepten tuhaf bir tip, onun çevresindekiler de ondan iyi değil, özellikle Darlene bambaşka bir tuhaflık. Daha alakasız bir karakter olaran Tyrell Wellick var ki favorim olur kendisi, en az Elliot kadar renkli, hatta psikolojik anlamda psikopat olduğunu da hesaba katarsak Elliot'ı geçebilir bu konuda. Bunların haricinde de pek çok karakter var hepsiyle o ya da bu şekilde bağlantılı olan ve hepsi farklı insanlar, hiçbirine bakıp da bunu buraya öylece koymuşlar diyemiyorsun, en boş karakterin bile bir özelliği var. En kötü ihtimalle, elinde nefret edebileceğin bir karakter oluyor.

Kurguyu bu kadar övemeyeceğim. Henüz ilk beş bölümü izledim, vardığım sonuç: Genel olarak izlemesi keyifli bir dizi, insanda fazlaca merak uyandıran bir gidişatı var; ama olaylar arasındaki bağlantılar biraz zorlama ya da zayıf sanki, her şey yerine oturmuyor. Yine de olay örgüsünün hem takip edilebilir hem de ilginç olması diziyi yalnızca kurgusu için de izlenebilir bir hale getiriyor. Diğer beş bölümü izlemek için sabırsızlanıyorum.

Bu genel tanıtım yazısıydı, son beş bölümün incelemesi çok büyük ihtimalle onlara odaklı ve spoilerlı olacak, baştan söyleyeyim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder