11 Temmuz 2015 Cumartesi

Spor: Wimbledon 12. Günün Ardından


Kadınlarda final günü bugündü ve kesinlikle adına yakışır bir final oldu. Yaşayan efsane dünya 1 numarası Serena Williams’ın karşında geleceğin en büyük yıldız adaylarından biri olan hatta belki geleceğin dünya 1 numarası diyebileceğimiz Garbine Muguruza vardı. Serena Williams 21. Grand Slam’ini ve üst üste 4. Grand Slam’ini kazanarak tarih yazmak (ve Serena Slam yapmak) istiyordu. Garbine Muguruza ise ilk Grand Slam’ini kazanmak istiyordu. Çekişmeli ve çok güzel bir maç oldu. Neredeyse tenise dair herşeyi gördük bugün.Şimdi maça geçeyim. Maç çok ilginç başladı. İlk oyunda servis atan Serena tam üç kez çift hata yaptı ve 7 dakika süren bu oyunda yakaladığı 4. Servis kırma puanını değerlendiren Muguruza maça servis kırarak başlamış oldu. Başlangıçın bu kadar ilginç olmasının nedeni ise tarihin belki de en iyi servisçisi olan Serena’nın bu kadar önemli bir maça bir oyunda bu kadar çok çift hata yaparak başlaması oldu. Maça servis kırarak çok iyi giren Muguruza ise sonraki oyunda kendi servisini de kazanarak durumu 2-0’a getirdi. Serena da kendi servis oyununu alarak durumu 2-1’e getirdi. Muguruza’nın sonraki oyunu ise biraz zorlu geçti ancak Muguruza hata yapmayarak avantajını korudu ve durum 3-1 oldu. Serena  bir kere daha rahat oyun kazanarak Muguruza’nın servis oyununda baskı kurdu ve servis kırma puanları elde etti. Ancak Muguruza, Serena’nın bu puanları değerlendirmesine izin vermedi ve durumu 4-2 yaptı.


Sonrasında ise Serena kendi servis oyununu sıfıra karşı alarak maçtaki en rahat oyununu kazanmış oldu. Bir sonraki oyunda yine servis kırma puanları elde eden Serena, Muguruza’nın yaptığı bir hatanın da etkisiyle servis kırmayı başardı ve seti 4-4’de dengeye getirdi. Kendi oyununu da kazanan Serena durumu 5-4’e getirdiğinde maçta ilk defa öne geçmiş oldu. Muguruza’nın bir sonraki oyunu ise yine sorunlu geçti ve yaptığı çift hata ile Serena’ya set puanı verdi. Böylece de Serena seti 6-4 kazanmayı başardı.


İlk setin sonlarına doğru yakaladığı momentumu ikinci sete de taşıyan Serena, ikinci setin ilk oyununu kazandı. Muguruza da kendi oyununu kazanarak Serena’nın yakaladığı seriye son verdi. Son 5 oyunu Serena almıştı. Serena sonraki oyununda iki çift hata yaptı, böylece biraz zorlanmış olsa da oyunu kazanmayı bildi. Sonraki oyunda servis kıran Serena, servis kırdıktan sonra kendi oyununu da çok rahat kazandı ve durumu bir anda 4-1’e getirerek büyük avantaj yakaladı. Bu noktadan sonra Muguruza’nın servis oyununu kazanması maçta kalması için çok önemliydi. Ancak Muguruza tamamen maçtan kopmuş gibi görünüyordu ve sıfıra karşı servis kırdırdı. Böylece durum 5-1 olduğunda Serena, maç için servis atıyordu.


Artık sona gelinmiş gibiydi ancak Muguruza pes etmemişti. Serena’nın maç için servis attığı oyunda servis kırarak maçta kalmaya devam etti ve durumu 5-2’ye getirdi. Muguruza kendi oyununda oyun puanı da yakalamıştı ancak Serena oyunda durumu 40-40’a getirerek bir kez daha baskı kurmayı başardı. Fakat Muguruza hata yapmadı ve durumu 5-3’e getirdi. Serena bir kez daha maç için servis atıyordu ve oyuna çift hata ile başladı. Ardından Muguruza iki tane müthiş puan aldı ve oyunda durumu 40-0’a getirerek üç servis kırma puanı elde etti.


Ancak Serena üç tane mükemmel servisle servis kırma puanlarını çevirdi ve durumu 40-40 yaptı. Sonra da bir maç puanı elde etti ancak bu sefer de Muguruza’dan mükemmel bir puan geldi ve maç puanını çevirdi. Sonra da servis kırma puanı elde eden Muguruza bu puanı kullanamadı ama bir servis kırma puanı daha elde etti. Bir kez daha müthiş bir puan alan Muguruza servisi kırmayı başardı ve durum 5-4’e geldi. Hala maçta kalması için bir oyun kazanması gerekiyordu ama bu oyun kendi oyunuydu. Ancak kendi servis oyununda servis kırdığı oyunlardaki kadar iyi oynayamadı çünkü Serena’nın baskısı hepten artmıştı. Bu oyunda sıfıra karşı servis kırmayı başaran Serena seti 6-4 ile bitirerek maçı iki sette kazanmayı başardı ve 2015 Wimbledon şampiyonu oldu.


Maça iyi başlayan Garbine Muguruza olmuştu ancak maçı iyi bitiren Serena Williams oldu. Maçta Serena Williams bu tür durumlarda çokça bulunmasına rağmen zaman zaman gerginlik hissetmiş gibiydi çünkü hiç beklenmedik hatalar yaptı. Özellikle maç başında servis yüzdeleri çok düşüktü ancak maçın ilerleyen noktalarında daha iyi servisler atmaya başladı. Muguruza ise ikinci sette özellikle 5-1 ve 5-3’de yani Serena’nın maç için servis attığı oyunlarda servis kırarak ne kadar büyük bir yıldız olduğunu gösterdi. Böyle zor bir durumdayken böyle önemli bir geri dönüş yapması her ne kadar geri dönüşünü tamamlayamamış olsa da gerçekten çok önemliydi. Bu maçın Muguruza’nın kariyerindeki sadece 21. çim kort maçı olduğunu da belirtmek isterim. İspanya’da çok fazla çim kort olmadığı için çime çok alışkın olan bir oyuncu değil ancak buna rağmen Wimbledon’da final oynadı ve finalde kendi idolüne karşı inanılmaz bir mücadele gösterdi. Muguruza gerçekten müthiş bir oyuncu, bugün korttaki duruşu bile bunun bir göstergesiydi ve WTA çok önemli bir karakter daha kazandı.


Şimdi sıra geldi 2015 Wimbledon şampiyonu Serena Williams’ı övmeye. Açıkçası ne desem az kalır muhtemelen çünkü Serena tüm zamanların en iyisi bence. Bugün bir kez daha ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu gösterdi herkese ve bunu tüm zamanların en eski tenis turnuvası (en prestijlisi de sayılabilir) olan Wimbledon’ı kariyerinde 6. kez kazanarak yaptı. Bu şampiyonluk Serena için 21. Grand Slam şampiyonluğu da demek ve şu an açık dönemde Serena’dan daha çok Grand Slam şampiyonluğu bulunan tek isim 22 şampiyonluğu olan Steffi Graf.


Art arda 2014 Amerika Açık, 2015 Avusturalya Açık, 2015 Roland Garros ve bugün de 2015 Wimbledon’u kazanan Serena, böylece kariyerinde ikinci kez Serena Slam yapmayı da başardı. İlki 2002-2003’deydi. Serena Slam’in anlamı ise aynı yıl içinde olmayarak art arda 4 Grand Slam’i kazanmak. Aynı yıl içinde olursa ona Takvim Grand Slam’i deniyor ki Serena’nın bu sene Takvim Grand Slam’i yapma şansı da devam ediyor. Tek yapması gereken evindeki turnuva olan Amerika Açık’ta da şampiyon olmak. Tarihte bunu yapabilen sadece üç kadın tenisçi var ve Serena da iki Serena Slam yapmasına rağmen daha önce aynı yıl hepsini kazanıp Grand Slam yapamadı. (kısaca Grand Slam de deniyor.)


Son olarak şunu demek istiyorum. Garbine Muguruza eminim ki bugün bir sürü hayran kazanmıştır ve onu ileride buralarda çokça göreceğiz. Ancak Serena tüm zamanların en iyisi olarak tarih yazıyor şu anda ve onu İstanbul’da Sezon Sonu Şampiyonası’nda bir çok kez canlı izleyebilme şansım olduğu için gerçekten çok mutluyum.  Hiç yorum yok:

Yorum Gönder