30 Haziran 2015 Salı

Kitap/İnceleme: The Book of Ivy/Kurucunun Kızı - Amy Engel


The Book of Ivy/Kurucunun Kızı
The Book of Ivy #1
Amy Engel

Orijinal Basım Yılı: 2014
Çeviri Basım Yılı: 2015
Yayınevi: Yabancı Yayınları

Goodreads Puanı: 4.24/5
Benim Puanım: 3/5
İkinci kitabın incelemesi için.
Nükleer savaşın üzerinden yıllar geçmiş. Dünya berbat durumda, insanlar hayatta kalma savaşı veriyor, çoğu ölüyor. Bu karmaşa içinde bir grup hayatta kalmayı başarıyor; ama bu da kolay olmuyor. Kimin ülkeyi yöneteceğine dair süregelen anlaşmazlıklardan sonra kurucular olan Westfall ailesi devriliyor, yerine Lattimer ailesi geçiyor. 

Westfall ailesi de bundan memnun değil. Ailenin gücünü geri kazanması için yaptıkları bir plan var, ve planın başarısı kurucunun kızının, Ivy'nin yeni kocası Bishop'ı öldürmesine bağlı.

“He glances back at me. "But there's hardly ever any activity outside the fence these days, at least close by. Only the people we put out, and they rarely try to get back into Westfall. I guess they figure it's better to take your chances out there than be guaranteed a death sentence in here."

"Either option sounds pretty horrible to me."
Bishop shrugs. "I don't know, sometimes I think we should just tear down the fence. Towns didn't have fences around them before the war and everything was fine. I think it was supposed to keep us safe, but instead it's made us scared.”

Buraya kadar size kitabın arka kapağının vermediği herhangi bir şey vermedim; çünkü buradan sonra spoiler vermeden anlatabileceğim çok bir şey yok aslında. Kurgu olaylara dayalı sayılmaz, her ne kadar plan dönse de Bishop ve Ivy'nin ilişkisi çok çok daha ön planda. Yazarın bu kitap için çok çabaladığını hissetmedim ben açıkçası, Ivy ve Bishop olayları kendileri çevirmiş gibi görünüyordu ki yazar ve karakterlerin gerçekçiliği açısından baktığımızda sanırım bu iyi bir şey.

Kitap hakkında net şekilde söyleyebileceğim bir şey varsa, karakterizasyon iyiydi. Kitapta sevdiğim ve sevmediğim karakterler oldu; ama hiçbiri için kötü yazılmış diyemem. Özellikle Bishop'a bayıldım ki yazarın onu sırf sevelim, Ivy'nin onu öldürmesini istemeyelim diye yarattığı bu kadar açıkken burası normal sanırım. Ivy için bu kadar çabalamadığı açık gerçi, o kendi içinde çelişip durmaktan ve ortalığı karıştırmaktan başka bir şey yapmadı. Sanırım kitabın ana karakteri Callie olsa bile bu kitabı daha çok severdim, o derece.

Diyaloglar klişe ama sevimli. Karakterler klişe ama sevimli. Kitap genel olarak klişe ama sevimli, bundan başka bir özelliği yok. Kitaptaki hiçbir şey daha önce karşılaşmadığım bir şey değil ve birleştikleri zaman da çok daha renkli ya da yeni bir şey çıkmamış ortaya. Kitap kötü demiyorum; ama 4.24'lük de değil. Şahsen ben etkilenmedim, okuduktan sonra bir kenara atabileceğim bir kitap.

“You’re easy to read, Ivy, but the whole book of you is complicated.”

Özetle, kesinlikle okumaya değerdi; ama özellikle önereceğim bir kitap değil. Benzeri çok var. Ha bu sonraki kitabın çıkış tarihini takvimime eklemeyeceğim demek değil. 3/5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder