3 Şubat 2014 Pazartesi

Kitap/İnceleme: Bully/Sen Gittiğinden Beri - Penelope DouglasBully
Fall Away #1
Penelope Douglas


Orijinal Basım Yılı: 2013

Goodreads Puanı: 4.22/5
Benim Puanım: 4/5

Not: Bu kitap Mayıs 2015'te Aspendos Yayıncılık tarafından çevrilip basılmış. Ben yazıyı çeviriden çok önce yazdığım ve çevrilen baskının orijinaliyle uyum durumunu bilmediğim için yazıyı güncellemeyeceğim.


Buradan sonrası spoilerdan ibaret dahi olabilir, benden söylemesi.
Tatum ve Jared'ın arkadaşlıkları iki yıl önce, Tate'in bilmediği bir sebeple bittikten ve Jared bu zamanı ona eziyet etmek için elinden geleni ardına koymayarak geçirdikten sonra Tate, bir yıl orada okumak üzere Fransa'ya gider. Geri döndüğünde kendini Jared'a ezdirmemeye, onun oyununu oynamaya kararlıdır.

This is how bullies are made.

Şu aralar biraz daha dark kitaplar okumaya ihtiyacım var denebilir. Direkt abuse etiketine sahip kitapları araştırdım, bunu görünce de ilgimi çekti, hele bir de videolar kısmında yazarın eklediği, yazarken kullandığı The Collapse'i dinleyip anında şarkıya aşık olunca kesin okumalıyım dedim ve başladım. Dark değildi ve beklediğim gibi de değildi; ama okuduğum romantik kitapların çoğundan çok daha fazla sevdim, burası kesin. -Bu paragrafı yazdığım sıralarda kitabın %64'ündeydim bu arada, kitaba olan güvenimi siz düşünün.-

Kitapta en çok dikkatimi çeken ve hoşuma giden şey, Tate'in daha güçlü biri haline gelme ve kendine olan güvenini yeniden kazanma süreci. Aslında uzun uzun anlatılmış değil; ama sayfalar ilerleyip Tate'in davranışları değişmeye başladığında bunu görüyorsunuz. Ha ortaya çıkan Tate'e bayıldığımı söyleyemem, her şeyi şiddetle çözmeye çalışan bir tip haline geldi yalnızca; ama süreç güzeldi benim için.


“You've already made me cry countless times." I raised my middle finger to him slowly, and asked, "Do you know what this is?" I took my middle finger and patted the corner of my eye with it. "It's me, wiping away the last tear you'll ever get.”

Jared konusunda ne hissettiğimi bilmiyorum; çünkü bu konu benim için biraz daha detaylı. Dediğim gibi, ben biraz daha dark bir şeyler bekliyordum, bu yüzden karşıma klasik bir lise zorbası -habire aşağılayıcı şakalar yapan, dedikodular çıkaran bir tip- çıkınca hem afalladım, hem hayal kırıklığına uğradım. İkinci olarak, Jared'ın Tate'e böyle davranmasının temel sebebinin de daha Tate'le ilgili bir şey olmasını beklemiştim, karşıma 'seni kendimden uzaklaştırdım; çünkü sana aşıktım' tipi bir şey çıkmamasını umuyordum. Çıkan bu değildi, beklediğim kadar güçlü de değildi; ama nedenin Jared için ne kadar önemli ve gerçekçi olduğunu, aynı zamanda onu nasıl etkilediğini görmek oldukça iyiydi ve bu, kitabı benim için güçlü kıldı. Bir olayın arkasında güçlü bir neden olması önemli, romantik kitapları benim için zayıf kılan tek şey değilse de en önemlilerinden biri bu. Bu kitap onu sağlamış ve bu işleri bir hayli düzeltti benim için.

Kitapta beğendiğim başka bir şey, kitaptaki aşk üçgenimsi detaylara rağmen tam anlamıyla bir aşk üçgeni olmaması/yaratılmaması. Yani Tate'in ilgi çekici bir kız olduğunu görmemize yetecek kadar bilgimiz var bu konuda; ama Tate X mi Y mi gibi kararsızlıklar yaşamıyor, yanında başka biri olsa da istediğinin ne olduğunu ya da kendisini oyalayıp oyalamadığını biliyor. Konuyu dağıtmadan önce karakterler kısmına geçeyim en iyisi.

Tate'i gerçekten sevdim. Fransa'dan döndükten sonraki daha özgüvenli, daha kendi değerinin farkında ve güçlü halini görmek gerçekten güzeldi. Bunun haricinde şu geri zekalı, ay onu mu seçsem, buna mı gitsem triplerinde karakterlerden olmaması da beni cezbetti. Tek sıkıntısı, yukarıda da söylediğim gibi şiddete biraz fazla eğilimli biri olup çıktı; ama anlamadığımı da söyleyemem.

Silent tears streamed down my face, and Jared walked up to me and cupped my cheeks with his hands. “I’m sorry,” he whispered. “I know I can make this up to you. Don’t hate me.”
***
“Are we ready?” Madoc piped up from my side.
I held Madoc by the inside of his elbow and held Jared closer to me by the bicep. While a month ago I never would’ve thought I’d be here with these two, I felt at ease. “Totally. This is the start of a great friendship.” I jostled Madoc’s arm playfully.
“It could be the start of a great porno, too,” Madoc deadpanned, breaking into laughter.
“Son of a bitch! You’re going to get it tonight,” Jared threatened, and I shook my head laughing.

Özetle, benim önerebileceğim nadir romance, özellikle de contemporary romance serilerinden biri olmaya aday gibi görünüyor şu anda. 4/5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder